Blog > Komentarze do wpisu
Turecka rozgrywa w Syrii + wakacyjne sprzątanie
akp

Jak się można było spodziewać AKP premiera Erdogana odniosła po raz trzeci z rzędu piorunujące zwycięstwo w wyborach - mimo, że straciła nieco miejsc w parlamencie i nie będzie w stanie samodzielnie zmienić konstytucji. I co się dziwić wciąż ogromnemu poparciu dla AKP - pod rządami tej partii Turcja bardzo dynamicznie rozwija się gospodarczo, ogrywa wszystkich dyplomatycznie, staje się na powrót bliskowschodnim liderem. Turkom podoba się też demontaż Głębokiego Państwa i umiarkowany konserwatyzm AKP. Krytycy AKP mówiący o pełzającej reislamizacji Turcji nie do końca mają rację. Partia ta jest kontrolowana przez ruch szejka Gullena, który reprezentuje klasycznego sunnickiego islamu, ale raczej różne dziwne prądy z jego obrzeża. Co ciekawe ruch Gullena był produktem Głębokiego Państwa, tureckie służby MIT używały go jako przykrywkę do swej zagranicznej działalności. Dlatego też działalność AKP nie została w porę powstrzymana przez wojsko. Kiedy ta partia doszła do władzy zaczęła pożerać Głębokie Państwo rozpętując lipną aferę Ergenekonu. Baj de łej - do tureckiego parlamentu dostała się spora grupka posłów oskarżonych o współpracę z Ergenekonem, niezły pretekst do czystek. 

AKP reprezentuje program neottomański. I to ma duże szanse na sukces. Dzięki sprowokowaniu masakry na Mavi Marmara Turcja może się przedstawiać jako główny obrońca Palestyńczyków. Kryzys w Grecji usunął zagrożenie z Zachodu a fala rewolucji osłabiła konkurentów ze świata arabskiego takich jak Syria czy Egipt. Turcy zaczynają też odbudowywać swoją pozycję na Bałkanach. 

Ciekawie zapowiada się turecka polityka wobec Syrii. Gdy syryjska rewolucja zaczęła przygasać, doszło do niespodziewanej eskalacji na północy. W mieście Jisr a-Shugur "nieznani sprawcy" zabili w zasadzce 120 agentów bezpieki i żołnierzy. Doszło do krwawej pacyfikacji miasta i jego okolic przez syryjski aparat przemocy. Turecki rząd przeprowadził antysyryjską ofensywę dyplomatyczną i... posłał siły specjalne do Syrii! W sposób wyraźny Turcja dokonuje destabilizacji konkurenta w walce o przywództwo na Bliskim Wschodzie. Assad, po dokonanych przez siebie masakrach, nie będzie miał już pola manewru w zwodzeniu Zachodu. Nie będzie mógł się również dłużej przedstawiać za granicą jako "obrońca arabskiego ludu". Będzie już tylko i wyłącznie wasalem Teheranu. 

Tymczasem w niebezpieczną grę zaangażowała się egipska junta:
rozpętała aferę szpiegowską wymierzoną w Izrael. Jednocześnie egispkie media straszą naród, że Żydzi trują ich skażonym ziarnem. A służby junty wysłały do Gazy delegację Bractwa Muzułmańskiego na rozmowy z Hamasem.

Z rzeczy, które wydarzyły, się gdy byłem w Rumunii (więc nie mam z nimi nic wspólnego), a są warte odnotowania:

Zginął Mohamed Fazul - bardzo zdolny terrorysta afrykańskiej al-Kaidy. Dziwna sprawa: zastrzelony został na checkpoincie przez somalijską armię, kontrolującą mały skrawek Mogadishu. Ciut wcześniej zginął somalijski minister spraw wewnętrznych - atak samobójczy dokonany przez jego własną kuzynkę. Ktoś zwija jakąś operację specjalną...

Zastrzelono również płka Jurija Budanowa - rosyjskiego wojskowego skazanego za brutalny gwałt oraz morderstwo w Czeczenii i zarazem bohatera rosyjskiej larkowskopodobnej skrajnej prawicy. Jeśli zastrzelili go autentyczni czeczeńscy patrioci, to im gratuluję, jeśli kadyrowcy, to oznacza, że Rosja traci kontrolę nad Północnym Kaukazem. Budanow miał pogrzeb z honorami wojskowymi.
wtorek, 14 czerwca 2011, foxmulder2

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Maciek, *.strazgraniczna.pl
2011/06/14 15:51:56
Właśnie to, że byłeś wtedy w Rumunii rzuca na ciebie podejrzenia o sprawstwo kierownicze :-)
-
2011/06/14 18:32:14
Jak złapali Mladicia, byłem w Danii. Jak upadał Lehman Brothers w Hiszpanii. Jak rok temu waliła się strefa euro, byłem na Bałkanach :)
-
Gość: wujek_wladek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/06/16 16:48:45
a to kadyrowcy nie mogą być prawdziwymi czeczeńskimi patriotami...? Wystarczy popatrzeć na Grozny aktualnie i zastanowić się, która opcja, biorąc pod uwage ich możliwosci, daje im więcej korzyści...Ale jak kto woli.
-
Gość: wujek_wladek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/06/16 16:54:25
Aha, zeby nie było, gdy ktoś wklei zdjęcia na których są jeszcze widoczne zniszczenia po wojnie etc. Bylem w latach `90 w Chorwacji i też widziałem mase zniszczonych budynków, ale mimo wszystko kraj rozwijał się i wystarczy spojrzeć jak wygląda Chorwacja 2011.
Mówiąc więc prawdziwi patrioci czeczeńscy masz na mysli tych, którzy najchętniej doprowadziliby do następnej wojenki i sprowadzili na Czeczenie to samo , co zaczeło się za Jelcyna ? W takim razie na pohybel takim "patriotom"
-
Gość: MerryJ, *.adsl.inetia.pl
2013/08/08 09:54:57
zaskakujące wydarzenia