środa, 31 grudnia 2008
2008/2009

Mocno skrótowy przegląd roku:

Kryzys, Fed, Bernanke, Fannie i Freddie, Bear Stearns, krach, Lehman Brothers, AIG, JPMorgan, Kerviel, Madoff, Bailout, Rubin, Greenspan w błędzie, Gordon Brown, TNK-BP, Mechel, Rosja się wali, 211 mld odpłynęło, MICEX i RTS w dół, kryzys żywnościowy, rekord ropy, pęknięcie naftowej bańki, recesja, deflacja, Gruzja, Saakaszwili, Osetia, Kokojty, Abchazja, wiec w Tbilisi, nowy Putin, eurocioty, detente, Berlusconi, Klaus, globalne ocipienie, Lizbona, Kto Sarkozy'emu zabruni?, Banan Hussien Osama, Change, Biden, Hillary, Rahm, Blago, rev. Wright, Ayers, Axelrod, Soros, Hillary, McCain, Sarah Palin, Alaska, trzecia administracja Clintona, Mumbai, ISI, Dawood Ibrahim, Zardari, Mariott blast, butem w Busha, Livni, Barak, Gaza, somalijscy piraci, pogromy w Indiach, Kongo, Tadić, NIS, Kosowo, Karadżić, Schetyna, Bondaryk, gen. Hu*nia, aneks, Lichocki, Tobiasz, Sumliński, Komorowski, ITI, TW "Bolek", Cenckiewicz, Gontarczyk, autorytety oralne, Geremek is dead, Sendecki, Kurzeja, TW "Filozof", Achałgori, polskie Air Force One (Arabski porywa samolot), Gowin, in vitro, polowanie na Ziobrę, Polskie Radio, Kiernicki, Wincenty Pipka, Hanna LiS (Liga i Samoobrona), Palikoty, Niesioły i inne Farfały, u mnie: "Parkiet", wkładki, wydzwanianie analityków, zje... piątki, zarabianie na kryzysie, W.St.M., Dowbor, Portugalia, Hiszpania, Francja, Forum Frondy, posucha i uczucie pustki...

12:22, foxmulder2 , Misc
Link Dodaj komentarz »
5-ty dzień

gaza hamas ruble

Hamas bombarduje już Berszewę. 7000 irańskich studentów deklaruje chęć udania się do Gazy i walki z Izraelem. Trafione rakietami zostało biuro hamasowskiego premiera Ismaila Haniye. Izraelski rząd rozważał przerwanie operacji, ale z tego zrezygnował.  Ataki procentują narazie wzrostem poparcia dla Kadimy i Partii Pracy.

Jako bonus: świetny tekst Daniela Pipesa podsumowujący bliskowschodnią politykę Busha.

wtorek, 30 grudnia 2008
Barack wybiera Baraka

gaza

Izrael bombarduje Strefę Gazy już czwarty dzień (w linku mapka z celami). Hamas zaczyna jednak odzyskiwać "wigor". Wysłał w stronę Izraela jakieś 100 rakiet - na szczęście stosunkowo niecelnych. Nad Strefą krążą bezpilotowe izraelskie samoloty szpiegowskie a siły specjalne IDF działają za liniami wroga. Operacja była planowana przez jakieś pół roku. Rząd debatował nad nią przez pięć godzin. Mimo to cele akcji zbrojnej nadal są mętne. Najprawdopodobniej Barak nie zdecydował się na całkowite zniszczenie Hamasu, tylko na zadanie mu takiego ciosu, po którym islamska partia zawsze rozejm z Izraelem na jego warunkach. W lutym będą wybory, wszystkie sondaże wskazywały dotychczas, że Likud zmiecie Kadimę i Partię Pracy. Być może dlatego Waszyngton (zarówno ludzie Busha jak i nomem omen Baracka Obamy) zachowuje się bardzo powściągliwie. Nie chce szarpać się z Netanjahu (z którym administracja Clintona miała ciężkie przeżycia), woli Tzipi Livni i Baraka.

poniedziałek, 29 grudnia 2008
Australia
Byłem na filmie "Australia" Baza Luhrmana. Mogę go polecić czterem kategoriom widzów: a) tym, którzy chcą (muszą?) wybrać się na film ze swoją dziewczyną. Zapewniam Was, że w odróżnieniu od durnych "komedii romantycznych" wyprodukowanych przez ITI, nie zanudzicie się na śmierć ani nie będzie Wam się zbierać na wymioty.  Luhrman to naprawdę niezły i bardzo nowatorski reżyser. b) tym, którzy lubią westerny. Wiadomo jasny podział na dobro i zło, kowbojskie kapelusze, konie, wielkie przestrzenie i 1500 sztuk bydła do przepędzenia. Tyle, że w australijskiej scenerii c) miłośnikom australijskich klimatów (po części się do nich zaliczam) d) tym, którzy lubią sobie popatrzeć na Nicole Kidman (tak jak ja). Przyznacie, że fajnie wygląda w mundurze kobiecych służb pomocniczych armii australijskiej. Sama scena zgruzowania Darwin przez japońskie lotnictwo jest też całkiem niezła:)


19:05, foxmulder2 , Misc
Link Komentarze (3) »
Samuel Huntington 1927-2008 R.I.P.

huntington

Dwa lata temu napisałem dla psz.pl artykuł o konflikcie izraelsko-arabskim jako zderzeniu cywylizacji. Dzisiaj go przypominam.

Pioruny

next

Dzisiaj dalszy ciąg bombardowań. Rakiety spadły m.in. na Uniwersytet Islamski w Gazie - słynący z nowatorskich metod nauczania. Wczoraj palestyńskie źródła medyczne mówiły o 15 ofiarach śmiertelnych wśród cywilów. Palestyńczycy wysłali za to kilka Qassamów na Aszkelon. IDF chwali się precyzją pokazując video, na którym "chirurgicznie" unieszkodliwia wyrzutnie rakiet stojącą w gęsto zaludnionej dzielnicy mieszkalnej. Hamas puszcza za to (dis)info, że w izraelskich atakach został ranny sierżant Noam Shalit, od roku znajdujący się w palestyńskiej niewoli.

niedziela, 28 grudnia 2008
Gaza

gaza

Chyba mamy złamanie niepisanego układu. Hamas uznał, że sprawa jest poważna, bo wystrzelił kilka rakiet na Aszod i Aszkelon. Więcej mu się nie udało, bo mocno dostał (choć nie był to cios nokautujący). Dzisiaj Izrael zbombardował 40 tuneli pod granicą Egiptu i Strefy. W części tych jam były składy materiałów wybuchowych. Wczoraj dokonał zaskakującego ataku powietrznego na 100 celów. Zginęło 350 Palestyńczyków, z czego 90 % hamasowców. (Wynika więc, że część rakiet mogła trafić w puste budynki). Egipt wcześniej celowo zmylił Hamas, co do zamiarów Izraela, uspokająjąc go, że nie będzie żadnego ataku. Akcja w stylu Baraka. Lubi on od czasu do czasu pokazać publice, że coś robi i puścić gdzieś parę rakiet. Mówi się o inwazji lądowej na Gazę. Myślę, że będzie ona ograniczona. Wojsko ostatnio za bardzo obawia się wściekłych żydowskich matek, lamentujących z powodu śmierci swoich synów. Wejdą głębiej tylko, jeżeli Hamas ich do tego sprowokuje. A i tak pewnie przerwą akcję w połowie, tak jak to zrobili w 2006 r. i 2002 r.

piątek, 26 grudnia 2008
Tajemnica Oswalda

Ciekawy artykuł Antoniego Wręgi o sowieckim ogniwie w zamachu na JFK. Oswald, obsługujący radar w bazie samolotów U2 w Atsugi, był oskarżany o to, że przekazał Sowietom informację potrzebne do zestrzelenia U2 Francisa Garry Powersa. W Mińsku oficjalnie pracował w fabryce, gdzie marnie zarabiał. Mieszkał jednak w stumetrowym mieszkaniu i ożenił się z Mariną Prusakową, córką pułkownika KGB. Przypadek? Po powrocie do USA kumplował się Georgem de Morenschildtem, dziwnym "białym Rosjaninem", który był sowieckim lub peerelowskim agentem. Były szef rumuńskiego wywiadu zagranicznego DIE gen. Ion Mihai Pacepa (autor znakomitej książki "Czerwone horyzonty") twierdził, że ludzie z sowieckich służb mówili mu, że Oswald był ich agentem, co dało Pacepie podstawy do stworzenia teorii, o tym, że KGB zaprogramowało LHO do zabójstwa prezydenta, ale ich agent urwał się ze smyczy i zadziałał na własną rękę. Czy więc Sowieci rzeczywiście stali za zabójstwem JFK?
Nie sądzę, nie mieli motywu. JFK był beznadziejnym prezydentem, cieniasem dążącym do "odprężenia" i czyniącym olbrzymie kłopoty amerykańskim wyjadaczom ze służb. Poza tym Oswald, co zostało udowodnione poza wszelką wątpliwośc, utrzymywał też kontakty z ludźmi z CIA. Mógł też byc podwójnym agentem pracującym dla ONI. Przed "ucieczką" do ZSRR zdawał w marines egazmin z rosyjskiego. Po powrocie nikt go nie niepokoił. Co więcej dostał pracę, która wymagała certyfikatu bezpieczeństwa - obróbkę fotografii lotniczych. Szybko wszedł też do środowiska związanego z Operacją Mangusta. Komunistyczne służby odegrały jednak pewną rolę w spisku. Ron Lewis, przyjaciel Oswalda i konsultant przy filmie JFK, twierdził, że LHO był autentycznym skrajnym lewicowcem, który uważał, że penetruje spisek CIA. W VIII 1963 r. poinformował go, że szykowane jest zabójstwo JFK. Olivier Stone, w filmie JFK, sugerował, że Oswald ostrzegał FBI przed zamachem (słynny teleks do delegatur Biura). Rzekomy agent CIA Richard Case Nagel twierdził, że podczas inflitrowania komunistycznych organizacji w Meksyku dowiedział się, o spisku na JFK organizowanym przez Agencję. KGB nakazało mu wówczas przeszkodzic w zamachu i ostrzec Oswalda. Nagel we IX 1963 r. postanowił wyłączyc się z tej gry. We IX 1963 r. oddał dwa strzały w sufit w banku w El Paso i trafił do więzienia za "zbrojny napad". 
15:24, foxmulder2 , Historia
Link Komentarze (7) »
wtorek, 23 grudnia 2008
Boże Narodzenie 2008


Wszystkim czytelnikom mojego bloga składam najserdeczniejsze życzenia wesołych i przyjemnych świąt Bożego Narodzenia. Zajadając się karpiem, pierogami z grzybami i sernikiem nie traccie z oczu rzeczy ważnych i inspirujących. I wznieście koniecznie toast za zdrowie jego Cesarskiej Wysokości Akihito, bo dzisiaj ma urodziny. Kampai!
20:19, foxmulder2 , Misc
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 grudnia 2008
Zabójstwo Pattona - wspólna akcja OSS i NKWD

patton

Amerykański, wielokrotnie odznaczony snajper Douglas Bazata przyznał się historykowi  Robertowi Wilcoxowi do zabicia generała George'a S. Pattona. Tego bohatera wojennego zabił na zlecenie OSS, służb wywiadowczych USA. Patton był rozczarowany polityką Waszyngtonu wobec Sowietów. Chciał odejść z armii i "pójść na wojnę z Mongołami". Nie chodziło mu chyba o stworzenie prywatnych oddziałów i atak na siły sowieckie w Europie Środkowej, lecze raczej o wojnę propagandową. Dowódca 3-ciej armii znał bardzo dużo wojennych tajemnic niewygodnych dla amerykańskiej elity. Oskarżał m.in. Eisenhowera o spieprzenie akcji pod Falaise. Wszyngton potraktował więc Pattona jak US Army potraktowała w "Czasie Apokalipsy" innego Boga Wojny - płka Kurtza. Bazat zorganizował Pattonowi samochodową stłuczkę, w trakcie której posłał mu kulkę. Amerykański bohater zaczął jednak zdrowieć w szpitalu. Sprawę dokończyli więc... Sowieci, którzy go otruli.

No cóż, amerykański pisarz science-fiction Philip K. Dick uważał, że USA i ZSRR to tak naprawdę jedno państwo, które tylko dla zmyłki udaje, że jest dwoma, skłóconymi supermocarstwami...

11:41, foxmulder2 , Historia
Link Komentarze (1) »
Stracona okazja?

eiland

Generał Giora Eiland, były doradca izraelskiego rządu ds. bezpieczeństwa narodowego, stwierdził, że Izrael nie ma możliwości bezpowrotnego zniszczenia irańskiego programu nuklearnego za pomocą uderzenia lotniczego. Tym bardziej, że Rosja dostarczyła Teheranowi stosunkowo nowoczesny system rakietowej obrony przeciwlotniczej S-300.

niedziela, 21 grudnia 2008
Agenci BND zostali wrobieni w Kosowie!

haradinaj

Powyżej: Ramush Haradinaj, kosowski watażka, uwolniony od zarzutu zbrodni wojennych z powodu śmierci świadków oskarżenia

Wyjaśnia się sprawa z agentami BND, niemieckiego wywiadu, których w Kosowie aresztowano pod zarzutem przeprowadzenia ataku terrorystycznego a następnie pod naciskiem Frau Merkel wypuszczono z więzienia. Oskarżenia były totalną lipą, ale przy okazji kosowskie siły bezpieczeństwa zabrały Niemcom laptopa, na którym były dokładne dane dotyczące kryminalnych powiązań takich kosowskich prominentów jak Thaci, Haradinaj czy Ceku.

Poza tym polecam ciekawy raport o postępującej irańskiej infiltracji Bośni. Przypominam, że ten kraj czeka na wejście do UE i może się tam szybciej dostac niż Serbia czy Ukraina.

sobota, 20 grudnia 2008
Trawka

Każdy kto się wypowiada na temat marijuany koniecznie powinien obejrzec to video. Nie ze wszystkimi tezami się zgadzam, ale ogólnie gorąco polecam. Oglądacie serial "Trawka"? Ciekawe czy premier Tussk jest za legalizacją? :)

19:10, foxmulder2 , Misc
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 18 grudnia 2008
Baath Coup

saddam

Irackie jednostki antyterrorystyczne aresztowały 40 oficjeli ministerstwa spraw wewnętrznych, w tym 4 generałów. Oskarżeni oni zostali o planowanie zamachu stanu i próbę odbudowy partii Baas. (Złośliwi ludzie mogą powiedzieć, że pozbawiono kraj szansy na normalność :). Podejrzewam jednak, że cała sprawa to szyicka intryga.

poniedziałek, 15 grudnia 2008
Rosja - kagiebiści tracą kasę?

russia

Powyżej: scenka rodzajowa z kraju według Warpmana, Wielomskiego i Engelgarda bardziej wolnego od UE, USA i sanacyjnej II RP.

W piątek Andriej Klepacz, rosyjski wiceminister rozwoju gospodarczego, powiedział: W Rosji zaczęła się recesja, będziemy miec dwa kwartały spadku PKB. I długo tłumaczył, czy przejawiac się będzie ta recesja. Wieczorem jednak stwierdził, że źle go zrozumiano, bo chodziło mu nie o recesję tylko o spowolnienie gospodarcze. Okazało się, że pomiędzy tymi wypowiedziami Klepacza głos zabrał Putin i powiedział, że wzrost w 2009 r. będzie zajefajny. Pracownicy służby prasowej rosyjskiego rządu mailowali do wszystkich agencji, że słowa Klepacza należy interpretowac według tego, co mówił Putin. Satyrycy stworzyli słowniczek kryzysowy, którego powinni się trzymac Rosjanie w czasach kryzysu. Oto kilka słów z niego:

"A bank has collapsed" - coalescence of the banking system
"No job openings" - the personnel shortage in Russia has been overcome
"Oil has gotten cheaper by two" - prices for gasoline have fallen by 0.37%!
"No money" - liquidity has decreased

 
1 , 2
Zakładki:
Ciekawe strony - moje i moich przyjaciół
FAJNE BLOGI - wybór należy do Ciebie
Geostrategia, globalna polityka etc.
Katolicyzm
Konspiracjonizm, millenaryzm, ufologia (LINKI WYŁACZNIE W CELACH EDUKACYJNYCH!)
Polskie Radio
X
Y